Bukowina Tatrzańska to miejsce z duszą!

Bukowina Tatrzańska ma długą tradycję przyjmowania turystów. Dlatego na jej terenie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Apteki, Ośrodek Zdrowia, liczne sklepy, malowniczo urządzone knajpki i słynne już na całą Polskę restauracje, jak choćby Schronisko Bukowina.

Bukowina Tatrzańska położona jest na wysokości od 860 do ponad 1000 m n.p.m. Została zbudowana na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Sąsiaduje bezpośrednio z Białką Tatrzańską, Brzegami, Leśnicą oraz Gliczarowem Górnym i Poroninem. To także najwygodniejsza miejscowość, jeśli planujesz odwiedzić np. Morskie Oko czy Łysą Polanę, albo jeśli chcesz dojechać do Zakopanego. Wieś powstała prawdopodobnie w XVII wieku. Od tamtej pory systematycznie się rozrasta. Dzisiaj dumnie wznosi się na takich wzgórzach, jak Olszówka, Olczański Wierch, Kurucowy Wierch, Bieńkowski Wierch oraz Buńdowy Wierch, na którym dziś stoi nasz Dom Wczasowy.

Bukowina Tatrzańka
fot. archiwum prywatne BP

Ciekawostki

W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się dom, w którym mieszkał Józef Piłsudski. W izbie tego domu, 24 września 1904 roku wypowiedział nurtującą go od dawna myśl, że „Armia polska musi powstać”. Jego obecność w tym domu została upamiętniona drewnianą tablicą.

W naszej miejscowości prężnie działa Dom Ludowy. Jest to drewniany budynek, który został zbudowany w latach 1928-1932 i stanowi centrum życia kulturalnego zarówno Bukowiny Tatrzańskiej jak i całej gminy. To właśnie tutaj odbywają się Sabałowe Bajania czy występy podczas Góralskiego Karnawału. Na scenie Bukowiańskiego Centrum Kultury można też zobaczyć na żywo sztuki teatralne z niepowtarzalną dawką góralskiego humoru. Kalendarium występów znajdziecie na stronie internetowej BCK.

W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się zabytkowy kościół zbudowany w latach 1887-1900. Kościół został wpisany do Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski. Ołtarz główny ukazuje figurę Serca Pana Jezusa, a w bocznych nawach zobaczyć można obraz Matki Boskiej i św. Józefa. Stary kościółek znajdziecie obok nowego. Warto wybrać się na dłuższy spacer i na własne oczy zobaczyć ten zabytek.

Przyjedź w góry, to jest Twój czas!

Podhale urzeka swym pięknem o każdej porze roku. Tutaj czas rządzi się swoimi prawami. Pory roku i pogoda decydują o pracy i obowiązkach, a przyjmowanie turystów stało się nieodłącznym elementem tradycji, podobnie jak wypas owiec na pastwiskach. Tutaj masz możliwość obcowania z naturą, prawdziwą góralszczyzną i przede wszystkim z Tatrami!

fot. archiwum prywatne BP

Każdy, kto wybiera się na szlak w Tatrach, oczekuje nie tylko uczty dla zmysłów. Oczekuje, że sprosta wyzwaniu, jakie sam sobie rzuca. Każdy kolejny zdobyty szczyt sprawia, że wierzymy coraz mocniej w swoje siły. Natura nie oszukuje, jest surowa i obiektywna. Dlatego każda porażka i każdy Twój sukces w Tatrach jest autentyczny. Jest Twój. W górach sprawdzisz granice swojej wytrzymałości, wyznaczasz sobie cel, a nagrodę za trud i ryzyko otrzymujesz natychmiast!

Panorama na Tatry z naszego podwórka

Bukowina Tatrzańska
fot. Bartłomiej Pająk - Zobacz panoramę w większej rozdzielczości tutaj

Panorama na Bukowinę Tatrzańską oraz Tatry

Bukowina Tatrzańska
fot. Bartłomiej Pająk - Zobacz panoramę w większej rozdzielczości tutaj